• Aj naša škola unikla FAKESCAPE

• Jednou z požiadaviek Nežnej revolúcie bolo "Hlásime sa o slovo, chceme o sebe rozhodovať". Slovo má moc. Slová tvoria vety. Vety tvoria informácie. Informácie majú moc. Nedovoľme iným, aby o nás rozhodovali, pretože nedokážeme, alebo jednoducho nechceme analyzovať informácie. V piatkovej hre proti dezinformáciám FAKESCAPE vedenej študentom Masarykovej univerzity v Brne p.Šimonom Fusatým,  urobili naši žiaci rekord na Slovensku.  Zvládli vyriešiť hru za 17 minút Doteraz bol rekord 19 minút. Bol to tím s názvom Dneprix zložený z : Timi Klein, Petra Lelovičová, Rado Furka, Tomi Obšitoš. Druhý tím (s názvom Alfa) to zvládol za necelých 18 minút: Lucka Tomková, Táňa Kohúteková, Dávid Korečko, Milan Marčák, Jakub Spišák.

• Rozvoj mediálnej výchovy - FAKESCAPE

• Študenti Masarykovej univerzity si jedného dňa povedali, že už ich nebaví počúvať, ako si mladí ľudia nevedia overovať informácie a nedokážu rozpoznať falošné správy. Preto si na jeseň 2018 povedali, že chcú urobiť niečo, aby študentov stredných škôl nikto nevodil za nos. Hneď na začiatku si povedali, že nechcú ísť cestou mentorov - nechcú študentom hovoriť, čo majú robiť.  Naopak, chceli vymyslieť aktivitu, v ktorej by si študenti praktickou a hravou formou vyskúšali aké to je - odhaľovať dezinformátorov, unikať fake news a predovšetkým nenechať sa niekým napáliť.  Preto vymysleli únikovú hru FAKESCAPE. Doteraz uniklo v 10tich zemiach, 80tich mestách, v 139 školách spolu 10 351 študentov. Pri príležitosti 30.výročia Nežnej revolúcie  príde medzi nás jeden z autorov hry a vy sa pokúsite uniknúť tiež.

• Zábavná biológia

• Význam prírodovednej gramotnosti s rozvojom vedy a techniky sa stáva neodmysliteľnou podmienkou pre správne a úspešné zaradenie sa človeka do spoločnosti a takisto pre udržateľný rozvoj našej planéty. Prírodovedná gramotnosť je schopnosť používať vedecké poznatky a  myšlienky, získavať nové vedomosti, vysvetľovať prírodné javy, identifikovať otázky a vyvodzovať dôkazmi podložené závery pre pochopenie  prírody a zmien, ktoré v nej nastali. A tak sme sa stali aj my v Kvarte prírodovedne gramotnými, keď sa na hodine  biológie  diali pozoruhodné javy.  Modely väčších i menších sopiek vybuchovali a chŕlili lávu, čo je podstatou vnútorných geologických procesov na Zemi.

• Fyzika v reáliách alebo rozvoj prírodovednej gramotnosti

•

V rámci Týždňa vedy a techniky strávili naši študenti sexty a septimy vo štvrtok 7. novembra 2019 fyzikálnu múzejnú hodinku vo vedecko-technickom centre pre mládež v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Interaktívna expozícia ponúkla možnosť oboznámiť sa pomocou dynamických exponátov a praktických ukážok s magnetickými javmi okolo nás, ktoré žiaci nemali možnosť vidieť v školskom prostredí. Okrem množstva zaujímavých informácií mali študenti možnosť vidieť Oerstedov pokus z roku 1820, Faradayovu aplikáciu vzťahu magnetizmu a jednosmerného prúdu či Lenzov zákon ako princíp elektromagnetickej brzdy.  Študenti tiež pozorovali Faradyov pokus z roku 1821 a z roku 1831. Medzi dynamickými exponátmi nechýbal ani jednosmerný homopolárny motor z roku 1855, Jedlíkov motor, ukážky s diamagnetmi, jednosmerné dynamo a magnetická levitácia. V neposlednom rade mali študenti možnosť vidieť a dozvedieť sa o budúcom využití magnetov ako senzorov a ukážky aplikácii v telefóne. Študenti sa zapájali do praktických pokusov a interaktívno-zábavnou formou získavali teoretické poznatky o magnetizme.

• Možnosť vidieť "Rím severu" na vlastné oči

• Vážení rodičia, po minuloročnom úchvatnom pobyte v oblasti Devon/Cornwall vo Veľkej Bitánii si Vás dovoľujeme informovať o príprave 4-dňového poznávacieho zájazdu do "Ríma severu" rakúskeho Salzburgu, ktorý plánujeme zrealizovať v tomto školskom roku začiatkom júna 2020.

Čo nás čaká a neminie - nepoznané mesto St. Wolfgang – jedno z najkúzelnejších miest, obklopené zasneženými štítmi hôr - Vodný zámok Ort, ktorý patrí k najromantickejším pamiatkam Rakúska - Mozartovo mesto Salzburg /Unesco a zámok Mirabell - Pevnosť Hohensalzburg a staré mesto s ulicou Getreidegasse a miesto narodenia Mozarta Salzburger Dom - prehliadka mesta a najstaršej kaviarne v Rakúsku.

Cena pobytu je 191,-eur a zahŕňa dopravu autobusom, ubytovanie s raňajkami a poistenie.

Ak Vás táto ponuka oslovila, kontaktujte prosím p. profesorku PaedDr.,Mgr Andreau Kováčovú - Kolesárovú.

Zdroj obrázku: rakusko.sk

• „Dneper-Boti“ v akcii

• Aj tento rok sme ako škola zameraná na programovanie využili príležitosť stať sa súčasťou európskej iniciatívy pod názvom „Európsky týždeň programovania 2019“ (Code Week EU 2019). A veruže sa naši „Dneper-Boti“ toho roku poriadne zapotili.

V akcii boli nielen naši Lego Boost Vernie kamoši spolu s robotickými Lego Mindstorms EV3 autíčkami „na diaľku“ riadenými našimi úspešnými „Legáčmi“ zo Sexty, ale aj naši „parťáci“ piataci zo Súkromnej základnej školy Dneperská 1 Košice.

Za materiálnu podporu ďakujeme združeniu Košice IT Valley, z.p.o.. Vďaka nemu naša škola získala v rámci výzvy INTERREG V-A Slovenská republika – Maďarsko prostredníctvom Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Via Carpatia s ručením obmedzeným z finančného príspevku Európskeho fondu regionálneho rozvoja do dlhodobého užívania 3 programovateľné Lego Mindstorms EV3 stavebnice.

Matej, Miško, Ondrík, Oliver – VEĽKÁ VĎAKA za nezabudnuteľný zážitok z programovania;)