• Ocenenie pre najlepšieho pedagóga na Súkromnom gymnáziu za rok 2017/18

     • Zriaďovateľ RNDr. Dušan Bosák a riaditeľka Súkromného gymnázia RNDr. Miriam Melišová-Čugová ocenili pri príležitosti Dňa učiteľov PaedDr. Andreu Kolesárovú-Kováčovú za jej pedagogické majstrovstvo pri práci s našimi študentmi, za jej tvorivý prínos a využívanie inovatívnych a motivačných metód a foriem práce. Tiež za stabilné a dlhoročné výborné výsledky dosahované spolu s maturantmi na EČ MS z anglického jazyka. 

     • SOČ - krajské kolo

     • V piatok 6. apríla 2018 sa v SPŠ dopravnej uskutočnilo krajské kolo stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Účastníci súťažili v 17-tich odboroch. Naši žiaci postúpili v odbore Informatika. Študenti Sexty - Ján Varga a Pavol Padyšák obhájili svoju prácu na tému Zabránenie podvádzaniu v e-športoch a umiestnili sa na krásnom 3. mieste! Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu!

     • Verejné poďakovanie Mgr. Janke Kozákovej

     • Dobrý deň,

      dnes som ukončila prax na Vašej škole. Chcela by som sa Vám poďakovať za vytvorenie úžasných podmienok na vyučovanie. V zborovni máte veľmi milý kolektív učiteľov a na škole zlatých žiakov, hoci viacerí sú šibali, ale to asi patrí k veku.  Veľmi dobre sa mi u Vás učilo, bavilo ma to a presvedčilo ma to o tom, že toto je práca, ktorú chcem robiť aj v budúcnosti. Za to by som sa chcela veľmi poďakovať hlavne Mgr. Jane Kozákovej, ktorá bola priateľská a nápomocná, vždy, keď to bolo potrebné a aj keď to potrebné nebolo. Už na hospitáciách som videla, že má žiakov rada a neberie prácu len ako bremeno. Bola som na viacerých školách počas minulých semestrov, ale takýto otvorený a pokojný prístup som ešte u nikoho nezažila. Veľakrát som už zo žiakov bola aj ja vyvedená z miery, no keď sme sa o tom s p. Kozákovou rozprávali, tak ma vždy vedela dať na správne koľaje a to napomohlo k pozitívnemu postoju. Ešte raz vám ďakujem a želám krásny zvyšok školského roka. So srdečným pozdravom, Andrea Halagová

     • Ako dopadla SOČ-ka?

     • V piatok 16. marca sa už tradične v priestoroch našej školy konalo obvodné kolo súťaže STEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOSŤ - SOČ. Tohto roku to bol jubilejný 40. ročník. Organizáciu si vzala na starosť pani prof. Janka Kozáková v spolupráci s RCM (regionálne centrum mládeže). Aby sa účastníci u nás cítili dobre a mali čo najmenší stres, pomáhala aj celá Sexta na čele s triednou prof. Katkou Olejárovou. Súťaž dopadla skvele, všetci ďakovali za výbornú organizáciu a príjemnú atmosféru. Naše gymnázium samozrejme postupuje do krajského kola, reprezentovať nás budú Ján Varga a Pavol Padyšák zo Sexty. Všetky fotografie zo SOČ nájdete vo fotoalbume.

     • DOD 2018

     • Veľké poďakovanie tímu učiteľov a študentov SG Dneperská za veľmi vydarený DOD 2018. Všetci ste ukázali to najlepšie, čo vo vás je, ukázali ste nám veľký kus vlastného nadania!

     • #DODneperska štvrtok 22. 2. 2018 od 10:00 do 17:00

     • Inšpirujte sa aj VY! Navštívte nás spolu s Vašimi deťmi 22. 2. 2018 počas Dňa otvorených dverí.

      Program:

      10:00 - 12:30 Otvorené vyučovacie hodiny

      10:00 - 16:00 "Cesta poznania" alebo ... Board Games English, IT English, English Tea, Dramatizácia Bitky pri Rozhanovciach, Spoločenskovedný trojboj, Zaujímavé pokusy, Vymodeluj si svoj svet, Robotika, Java nie je len ostrov, Keramická dielňa ...

      10:00 - 17:00 Informácie o štúdiu

     • Opäť umiestnenie v angličtine - krajské kolo!

     • Počas sviatku sv. Valentína (14. 2.) prišiel ďalší úspech v anglickom jazyku! Dávid Korečko zo Sexty získal 3. miesto v krajskom kole olympiády z anglického jazyka v kategórii 2A stredných škôl. Blahoželáme!

     • Valentínsky ples 2018

     • Valentínsky ples organizuje pre našich študentov od roku 2003 Mgr. Pliešovská spolu so staršími študentmi. Slávnostný Valentínsky ples 2018 organizačne pripravili Barbara Vargová, Lujza Bodnárová a Vickey Mrázková. Celý večer sa niesol v tanečnom duchu, spríjemnili ho zábavné hry a zaujímavé ceny v tombole napr. večera pre dvoch, zájazd podľa vlastného výberu, scrabble, antiskúšací kupón a podobne. Kráľovnou a kráľom plesu sa stali Tánička Kohúteková a Janko Taššik. Svieži vietor priniesli aj naši bývalí spolužiaci z Oktávy Dr. Sokolskej. Mladé dámy, mladí páni - ďakujeme za krásny večer!

       

       

     • Prednáška - Mgr. Matúš Tomko: Výpočtový model synaptickej plasticity na CA1 pyramidálnej bunke v hipokampe

     • Mgr. Matúš Tomko, náš bývalý žiak, nám dnes predstavil svoju dizertačnú prácu - Hipokampus predstavuje kľúčovú mozgovú štruktúru - ktorá sa podieľa na formovaní dlhodobej pamäti. Základom všetkých druhov pamätí je synaptický prenos, teda prenos nervových vzruchov (impulzov) medzi nervovými bunkami. Termín synaptická plasticita označuje schopnosť nervových buniek meniť silu týchto spojení. Výpočtový model nám umožňuje modelovať a simulovať pravidlá synaptickej plasticity v rôznych podmienkach a získané výsledky porovnať s reálnymi experimentami.

     • Prednáška - Ema Marína Bodnárová: VÍRUS CHRÍPKY (INFLUENZAVIRUS)

     • Ema Marína Bodnárová, študentka 4. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, naša bývalá žiačka, dnes študentom sexty - oktávy vysvetlila mechanizmus chrípky - genóm chrípky, stavbu viriónu, replikáciu viriónov a antigénne variácie viriónov. Téma chrípky je v súčasnom období veľmi aktuálna a Emka nám zodpovedala o.i. na mnoho praktických otázok. Srdečne ďakujeme :) Sme vždy radi, keď sa môžeme naučiť od múdrych ľudí opäť niečo nové. 

     • SEMINÁR pre mladých PREKLADATEĽOV

     • Dňa 19. januára dostala naša škola jedinečnú príležitosť - zúčastniť sa seminára pre mladých prekladateľov, ktorý zorganizovalo Generálne riaditeľstvo Európskej Komisie pre preklad v Bratislave. Zúčastnili sa ho vybrané slovenské školy na základe úspešných prekladov.
      Na toto podujatie sme vyslali Viktóriu Mrázkovú zo Septimy. "Seminár nás oboznámil s fungovaním Európskej Únie a priblížil nám povolanie prekladateľa, spôsob jeho práce, programy, ktoré majú prekladatelia k dispozícii či ako sa preklady kontrolujú," hovorí Viktória a pokračuje: "Tiež nám predstavili pracovné ponuky pre prekladateľov v Európskej Komisii, ktoré by sme mohli pri hľadaní práce v budúcnosti využiť. Bol to dobrý zážitok s množstvom užitočných informácií."
      V závere seminára sme boli milo prekvapení, lebo preklad Viki Mrázkovej sa dostal do užšieho výberu spomedzi ostatných a nakoniec bol vybraný ako jeden z najlepších! Gratulujeme, Viki!

     • OLYMPIÁDA V ANJ a NEJ - obvodné kolo

     • Dňa 17. januára 2018 našu školu reprezentovali v obvodnom kole olympiády v anglickom jazyku hneď dvaja študenti. Aj keď konkurencia bola silná, obstáli vynikajúco. Dávid Korečko (sexta) v kategórii 2A obsadil 1. miesto a Maroš Popovič zo septimy v kategóriu 2B získal 2. miesto.
      Dňa 18. januára 2018 reprezentoval našu školu v obvodnom kole olympiády v nemeckom jazyku Alex Kocper (kvinta) v kategórii 2A obsadil 1. miesto.
      Všetkým víťazom gratulujeme a držíme prsty do krajského kola!

     • Súťaž FIRST® LEGO® League

     • Chlapci z Kvarty a dievčatá zo Sekundy sa 10. januára 2018 zúčastnili súťaže FIRST® LEGO® League (FLL). V tejto robotickej súťaži nepracujú sami - komplikované úlohy riešia s pomocou robota. No robota-pomocníka si musia najprv navrhnúť, postaviť a naprogramovať a to v čase od vypísania úloh (zvyčajne august) do termínu konania súťaže (november-január). Ak sa táto prípravná fáza vydarí, robot im pomáha so súťažnou úlohou. Jej výsledky vhodným, najlepšie zábavným spôsobom prezentujú pred porotou. Takto súťaž simuluje reálny svet - žiaci pracujú ako tím každý rok na nových úlohách. Musia stihnúť daný termín a pracovať s použitím obmedzených zdrojov. Hoci sme sa FLL súťaže zúčastnili prvýkrát, vybojovali sme 9. miesto z 19-tich. V robotickej súťaži sme získali diplom za 3. miesto, čo účastníkov aj vedenie školy veľmi potešilo. 

     • ANGLIČTINÁR ROKA

     • alebo Medzinárodná súťaž žiakov stredných škôl anglického jazyka

      Dňa 30. 11. 2017 sa uskutočnila medzinárodná súťaž ANGLIČTINÁR ROKA pod vedením pani prof. Kováčovej-Kolesárovej. Súťaž bola zrealizovaná online. Naša škola sa zapojila o 9:00. Žiaci mali 60 minút na vyplnenie všetkých úloh – čítanie, gramatika a posluch na úrovni B1 až C1. Súťaže sa z našej školy zúčastnilo 22 žiakov z tried Sexta a Septima. Ich výsledky si môžete pozrieť tu - vysledky.pdf. Všetkých účastníkov z oboch zapojených krajín bolo 17 612 zo 750 škôl z 29 krajín. Maximálny počet bodov bol 98. Naša škola sa umiestnila na 374. mieste z celosvetového rebríčka. Medzi najúspešnejších riešiteľov sa na čestnom mieste zaradil Janko Varga zo Sexty s počtom bodov 86, čo ho celosvetovo umiestnilo na 1467. mieste.
      2. miesto: Katarína Mihoková - celosvetové 2717. miesto s počtom bodov 81,5
      3. miesto: Maroš Popovič - celosvetové 2720. miesto (81,5)
      4. miesto: Viktória Mrázková - celosvetové 2910. miesto (80,5)
      5. miesto: Peter Ferenčík - celosvetové 3392. miesto (80,5)
      Všetkým zúčastneným gratulujeme!

     • Vianočný pozdrav

     • Krásne sviatky plné lásky a pohody, všetko najlepšie v novom roku Vám a všetkým priaznivcom Súkromného gymnázia praje pedagogický zbor a vedenie SG

     • Geografická olympiáda - školské kolo

     • sa už tradične uskutočnila aj v tomto školskom roku. Opäť nás potrápili geografické úlohy teoretického charakteru, no aj práca s atlasom. Ako sme si počínali - to je úloha pre p. profesorku Kozákovú - ktorá testy čoskoro opraví a vyhlási víťazov a celkové výsledky.

     • Dneperské vianočné trhy

     • Naši prímani a sekundáni vyrábali spolu s p. profesorkou Čiernou vlastné výrobky s vianočnou tematikou a tieto ponúkajú na Dneperských vianočných trhoch. Táto aktivita pomáha rozvíjať ich sociálne zručnosti, žiaci sa učia komunikovať a predávať vlastné výrobky. 

     • Olympiáda z ANJ a NEJ - školské kolo

     • V priebehu 1.-6. decembra prebehlo v našej škole školské kolo olympiády z Anglického a Nemeckého jazyka v kategórii 1A, 1B, 1C, 2A a 2B. Veľmi nás teší, že všetky úlohy žiaci zvládli na výbornej úrovni. Umiestnenie v jednotlivých kategóriách v angličtine: Kategória 1A: 1. miesto Tomáš Paternák/Sekunda, 2. miesto Zvalená Mária/Sekunda, 3. miesto Semancová Emília/Príma; Kategória 1B (Tercia): 1. miesto Kacvinský Adam, 2. miesto Kissová Katarína, 3. miesto Lukáč Róbert; Kategória 2A (Sexta): 1. miesto Korečko Dávid, 2. miesto Varga Ján, 3. miesto Mihoková Katarína; Kategória 2B: 1. miesto Popovič Maroš, 2. miesto Zaytseva Nasťa, 3. miesto Mihalovitsová Adriana + Mrázková Viktória.
      Za NEJ do krajského kola postupuje Kocper Alex z Kvinty.
      Za ANJ do krajského kola postupujú žiaci umiestnení na prvom mieste vo svojej kategóri: 1A - Tomáš Pasternák, 1B - Adam Kacvinský, 1C - Zlatko Mutala, 2A - David Korečko, 2B - Maroš Popovič.