Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil v roku 1956 manžel britskej kráľovnej Alžbety II. princ Philip, vojvoda z Edinburghu, spoločne s nemeckým pedagógom a veľkým propagátorom zážitkovej pedagogiky Kurtom Hanhom a vedúcim prvej úspešnej expedície na vrchol Everestu lordom Huntom.
Prvotným cieľom programu bolo poskytnúť britským chlapcom, z ktorých mnohí prišli počas druhej svetovej vojny o svojich otcov, možnosť pracovať na sebe a venovať sa niečomu zmysluplnému, najmä v období medzi dokončením školskej dochádzky a nástupom na vojnu. Už dva roky po svojom založení bol program otvorený aj dievčatám a rýchlo sa rozšíril po celom svete. V roku 1980 sa posunutím horného vekového limitu na 24 rokov a zmenou niektorých kritérií ustanovil program DofE tak, ako je známy dnes. Následne bola v roku 1988 založená The Duke of Edinburgh's International Awards Association, ktorá podporuje fungovanie programu v krajinách mimo Veľkej Británie.
Prvý milión účastníkov dosiahol tento program v roku 1975, neskôr v roku 1989 bola prekročená hranica dvoch miliónov účastníkov. Dodnes sa programu zúčastnilo takmer osem miliónov mladých ľudí vo viac ako 130 krajinách celého sveta.
Našich 11 odvážnych a statočných dofákov z Kvinty a Septimy, ktorí tento týždeň dokončia všetky svoje aktivity, musia prekonať k získaniu bronzovej medaily vojvodu z Edinburghu, poslednú, asi najťažšiu skúšku - dve dobrodružné expedície: cvičnú a kvalifikačnú. Každá expedícia musí trvať dva dni a jednu noc, každý dofák si môže vziať so sebou len tieto povolené pomôcky.
✓ Expedičná skupina musí mať 4 – 7 členov (8 u tandemových aktivít) rovnakej úrovne programu a približne rovnakého veku; nie všetci musia byť účastníkmi programu, ale všetci musia dodržiavať jeho pravidlá.
✓ Plánovanie expedície je úplne na expedičnej skupine a podieľa sa na ňom celý tím
✓ Expedičný tím musí byť plne sebestačný – k pohybu nesmú využívať motorizované vozidlá; všetko vybavenie a zásoby jedla si účastníci nesú sami; behom expedície si nesmú nič kupovať, nemali by byť závislí na modernej technológii (GPS či internet) a mobilné telefóny by mali byť využívané iba v prípade núdze.
✓ Ubytovanie musí byť zabezpečené v prenosných stanoch alebo iných jednoduchých príbytkoch bez poskytovanej stravy.
✓ Každá expedícia musí mať jasne definovaný účel (vzdelávací cieľ).
✓ Každá expedičná skupina musí absolvovať expedičný výcvik a minimálne jednu cvičnú expedíciu.
✓ Každá expedícia musí obsahovať minimálny počet hodín cieleného úsilia (podľa zvolenej úrovne).
✓ Expedičná skupina je v ideálnom prípade iba pod vzdialeným dohľadom Školiteľa a Hodnotiteľa expedícií.
✓ Zhodnotenie expedície a potvrdenie splnenia všetkých pravidiel má za úlohu kvalifikovaný Hodnotiteľ, ktorému po dokončení expedície musia účastníci odovzdať záverečnú správu (blog, fotografie, prezentáciu), ktorá sa vzťahuje k účelu expedície
Táto aktivita bude náročná a preverí naše schopnosti prežiť v prírode. Naše dva tímy si pripravili vlastný program, stanovili ciele a trasu. Absolvovali školenie Červeného kríža, prácu s mapami. V piatok si v škole na ihrisku natrénujú skladanie stanov, a absolvujú povinnú kontrolu výbavy účastníka cvičnej expedície.
Držíme im palce, zatiaľ to robia skvelo :)